SQL Server da Unique Olmayan Kayıtları Silmek

Bu sorunla çok sık karşılaşmasamda bazen ilaç oluyor.Kafam dalgın olduğunda bir veritabanı tasarlıyorsam veya detay tablosuna yazıyorsam unutup bu hata ile karşılaşıyorum.Turgay Hocam sağ olsun güzel bir makale yayınlamış.Bakalım ne demiş;

Bugün size basit ama bir o kadar hayat ve zaman kurtarıcı bir script type tan bahsedeceğim.

Bir table ımız olduğunu düşünelim. Bu table da kolonlardaki değerleri birbirinin tamamen aynı 1 den fazla satır ver. Ve biz bu satırlardan 1 i hariç tamamını silmek istiyoruz.

Herhangi bir unique ifade oluşturamadığımız için klasik silme yöntemleriyle ya bu kayıtların hepsini silmek zorundayız yada Management Studio üzerinden tek tek silmek istersek aşağıdaki hata mesajını almak zorundayız.

The row value(s) updated or deleted either do not make the row unique or they alter multiple rows

Aşağıdaki kod bloğu bu işlemi nasıl yapabileceğimizi anlatıyor.

Yazar : Fatih KARATAŞ

Fatih KARATAŞ

1983 Erzurumlu doğumlu.Tekirdağ / Çerkezköy’de oturuyor.Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu.MSCE ve MCDP eğitimleri aldı.Özel sektörde bilgi işlem sorumlusu olarak çalışıyor.

Fatih KARATAŞ

1983 Erzurumlu doğumlu.Tekirdağ / Çerkezköy'de oturuyor.Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu.MSCE ve MCDP eğitimleri aldı.Özel sektörde bilgi işlem sorumlusu olarak çalışıyor.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir